Kiek kainuoja vipetas ir kas sudaro veislinio šuns kainą?
Kiek kainuoja vipetas ir kas sudaro veislinio šuns kainą?
Vipeto kaina Europoje svyruoja nuo 1200 Eur iki 2000 Eur, o išskirtinių vadų, žymių ir itin daug pasiekusių tėvų šuniukai gali kainuoti ir kur kas brangiau. Lietuvoje, skirtinguose veislynuose šuniukų kainos gali skirtis. Tačiau visuomet galite tikėtis, jog šuniukas be veislės broko bus brangesnis, kai tuo tarpu šuniukas turintis veislės broką bus pigesnis.
Kas yra veislės brokas?
Veislės brokas – tai kartais pasitaikantis trūkumas, dėl kurio šuniukas nėra tinkamas dalyvauti parodose. Tai tokie trūkumai kaip įgimtas uodegos lūžis, mėlyna akis, sėklidžių trūkumas patinams. Šuniuko sveikatai toks trūkumas nedaro jokios įtakos, iškyrus tai, jog patinus su nenusileidusiom sėklidėm rekomenduojama kastruoti iki metų laiko. Apart kastracijos – jis toks pat puikus augintinis, kaip ir kiti tos pačios vados, tų pačių tėvų šuniukai.
Kodėl veisliniai šunys tokie brangūs?
Pirkdami veislinį šunį iš gero veislyno jūs maksimaliai apsidraudžiate, jog toks šuo bus sveikas ir atitiks veislės standartą, kitaip tariant, iš šuniuko užaugs tai, ko tikitės. Tokio šuniuko tėvams bus atlikti visi privalomi ir neprivalomi tyrimai, tokie kaip akių, širdies bei genetinių ligų. Atsakingas veisėjas pažįsta savo veisiamų šunų linijas ir eliminuoja iš veisimo šunis, kurie gali nešti vieną ar kitą nepageidaujamą bruožą ar ligą. Taip pat, veisiant atsakingai prioritetas skiriamas ne tik šuns išvaizdai, o kur kas svarbiau – charakteriui ir temperamentui. Todėl atsakingas veisėjas veisime nenaudos psichiškai nestabilių, itin bailių ar kitokių charakterio ydų turinčių šunų. Tokia atranka dažniausiai kainuoja daug laiko ir lėšų.
Veislynų veikla yra griežtai kontroliuojama
Taip pat, reikėtų paminėti, jog veislynų veikla yra griežtai kontroliuojama įvairiausių institucijų ir kiekvieno dokumento paruošimas kainuoja. Prieš nusprendžiant šunį veisti, jis turi gauti atitinkamus vertinimus parodose, tarptautinėse ar nacionalinėse, kurie patvirtina, jog šuo atitinka veislės standartą ir gali būti veisiamas. Dar prieš turėdamas vadą veislynas privalo gauti sutikimą būtent tai vadai ir atsakingos institucijos tikrina šunų suderinamumą, ar yra atlikti visi privalomi sveikatos tyrimai, ar kalė nėra kergiama per dažnai, ar nėra pažeidžiami kiti veisimo nuostatai. Taip pat, planuojant vadą vien kelionės pas patiną kaina gali siekti 2000-3000 Eur, kergimai ne visuomet būna sėkmingi, o jeigu sėkmingi, tuomet reikia pagalvoti apie šuniukų auginimo sąlygas ir veterinarines išlaidas, maisto ir papildų išlaidas, nuolatinę priežiūrą, socializaciją, dokumentų rengimą ir t.t.
Tuo tarpu dauginti šunys (t.y. šunys be dokumentų) nėra kontroliuojami jokiu teisiniu pagrindu. Jiems nėra atliekami sveikatos tyrimai, nėra žinomi dauginamų šunų protėviai, galimos charakterio ir sveikatos ydos. Dažnai tokie šunys net neprimena veislės, po kurios vardu yra parduodami. Perkant tokį šunį itin didelė sveikatos problemų rizika – virškinamojo trakto, odos, sąnarių, širdies, akių ligos yra vienos dažniausių, o tokių ligų gydymas šeimininkams galiausiai atsieina kur kas daugiau, nei veislinis šuo iš veislyno su visais privalomais dokumentais. Apie skausmą matant savo augintinį kenčiant nuo ligų turbūt ir kalbėti nereikia. Todėl šią riziką būtina pasverti. Dažnu atveju šuniukas yra parduodamas be dokumentų, tačiau daugintojas teigia, jog tėvai turi dokumentus. Tokiu atveju pagalvokite – kodėl šuniukas neturi? Ar tikrai nuo Jūsų nėra kažkas nuslepiama?
Džiugu tai, jog Lietuvoje vipetų be dokumentų nebūna arba būna itin retai.
Sekite mus instagrame.