Skip to content

Kurtai

Kurtų kilmė ir istorija

Kurtų grupės šunims priklauso nemaža dalis atskirų veislių. Sąrašą veislių ir standarto aprašymus rasite žemiau.

Kurtai iš kitų veislių išsiskiria itin gera rega, ir į šią grupę priskiriami dėl to, jog medžiodami pasikliauja ne uosle, o gera rega. Dėl to angliškai vadinami sighthound. Taip pat, kurtai išsiskiria elegancija, greičiu ir ištikimybe. Šie šunys, žinomi dėl savo grakščių kūno linijų ir įspūdingo gebėjimo greitai bėgti. Lietuvoje tampa vis populiaresni tiek kaip šeimos augintiniai, tiek kaip sportiniai šunys.

Kurtai turi senas ir garbingas šaknis. Pirmieji įrašai apie juos siekia senovės Egiptą, kur šie šunys buvo naudojami medžioklei. Egipto faraonų laikais kurtai buvo laikomi ypatingais gyvūnais, jiems buvo skiriama ypatinga pagarba. Ilgainiui šie šunys paplito visame pasaulyje, o jų gebėjimai buvo vertinami ne tik medžioklėje, bet ir sportiniuose renginiuose.

Vipetai (Whippet)

Vipetas, dar žinomas kaip mažasis anglų kurtas, yra elegantiška ir greita šunų veislė, kilusi iš Anglijos. Šie šunys išsiskiria savo grakštumu, greičiu ir draugišku būdu. Lietuvoje vipetai tampa vis populiaresni dėl savo unikalumo ir gebėjimo prisitaikyti prie šeimininko gyvenimo ritmo. Vipetai turi palyginti trumpą, bet įdomią istoriją, prasidėjusią XIX amžiuje. Jie buvo veisiami Anglijoje, siekiant sukurti mažesnę ir greitesnę kurtų veislę, kuri būtų puikiai pritaikyta kiškių gaudymui ir varžyboms. Vipetai greitai išpopuliarėjo tarp darbininkų klasės, nes jie buvo ne tik puikūs medžiotojai, bet ir lojalūs kompanionai. Šiandien vipetai yra žinomi ne tik dėl savo medžioklinių savybių, bet ir dėl savo puikaus būdo ir geros sveikatos.  

Vipetas Galadriel VIP Poppet

Levretė (Italian greyhound)

Italų kurtas, dar žinomas kaip levretė (angl. Italian Greyhound), yra viena seniausių ir elegantiškiausių šunų veislių pasaulyje. Šis grakštus ir kilmingas šuo tapo populiarus ne tik Italijoje, bet ir visame pasaulyje, įskaitant Lietuvą. Italų kurtai yra žinomi dėl savo smulkios figūros, greičio ir švelnaus būdo. Jie tampa puikiais kompanionais įvairaus amžiaus žmonėms. Italų kurtas kilęs iš senovės Egipto, kur jų protėviai buvo laikomi faraonų rūmuose. Vėliau jie buvo perkelti į Romos imperiją, kur tapo turtingųjų ir įtakingųjų kompanionais. Renesanso laikotarpiu italų kurtai tapo itin populiarūs tarp Europos aristokratų ir karališkųjų šeimų. Jie dažnai vaizduojami to laikmečio meno kūriniuose, liudijančiuose jų statusą ir eleganciją. 

vipetas

Ispanų kurtai (Galgo español)

Ispanų kurtas, dar žinomas kaip Galgo Español, yra elegantiška ir ištverminga šunų veislė, kilusi iš Ispanijos. Šie šunys žavi savo grakštumu, greičiu ir draugišku būdu. Jie tampa vis populiaresni Lietuvoje. Dažniausiai į Lietuvą atvežami kaip “rescue dogs”. Ispanų kurtai puikiai tinka tiek šeimos gyvenimui, tiek kaip sargai, ar aktyvūs kompanionai. Ispanų kurtai turi ilgą ir garbingą istoriją, siekiančią senovės laikus. Manoma, kad šios veislės protėviai į Ispaniją atkeliavo su keltų gentimis, o vėliau jie buvo naudojami medžioklei ir sargybai. Viduramžiais ispanų kurtai buvo vertinami dėl savo gebėjimo medžioti kiškius ir kitus mažus žvėris. Jie buvo populiarūs tarp Ispanijos aristokratijos ir dažnai vaizduojami meno kūriniuose.  

vipetas

Azavakas

Azavakas yra viena iš kilmingiausių ir elegantiškiausių šunų veislių, kilusi iš Vakarų Afrikos Sahelio regiono. Šis šuo, taip pat žinomas kaip tuaregių kurtas. Šie šunys tampa vis populiaresni ne tik savo gimtinėje, bet ir visame pasaulyje. Lietuvoje šis šuo sutinkamas itin retai. Azavakai žavi savo egzotiška išvaizda, grakštumu ir ištikimybe. Azavakas kilęs iš Sahelio regiono, kuris apima Malio, Nigero ir Burkina Faso šalis. Šie šunys buvo laikomi tuaregių genties, klajoklių tautos, gyvenančios šiose teritorijose. Azavakai buvo naudojami medžioklei ir sargybai, taip pat kaip kompanionai. Jie yra pritaikyti gyventi karštame ir sausame klimato regione, todėl pasižymi ypatingu ištvermingumu ir atsparumu.  

vipetas

Afganų kurtas

Afganu kurtas, dar žinomas kaip afganų skalikas, yra viena iš prabangiausių ir elegantiškiausių šunų veislių pasaulyje. Šis šuo išsiskiria savo ilgu, šilkiniu kailiu ir grakščia išvaizda, kurią lengvai atpažįsta net ir tie, kurie mažai išmano apie šunų veisles. Afganu kurtai žinomi dėl savo grožio, kilnumo ir kitų unikalių savybių. Afganu kurtas kilęs iš Afganistano kalnų regionų, kur jie buvo naudojami medžioklei ir sargybai. Tai yra labai sena veislė, kurios istorija siekia tūkstančius metų. Afganų gentys vertino šiuos šunis dėl jų greičio, ištvermės ir gebėjimo medžioti įvairų grobį, įskaitant gazeles ir net snieguotuose kalnuose gyvenančius gyvūnus. Europoje afganu kurtai pirmą kartą pasirodė XIX amžiuje, kur greitai pelnė aristokratų dėmesį dėl savo išskirtinio grožio.  

vipetas

Airių vilkogaudis

Airių vilkogaudis yra viena iš didžiausių ir įspūdingiausių šunų veislių pasaulyje. Šis didingas ir švelnus milžinas, kilęs iš Airijos, yra vertinamas dėl savo draugiško būdo, ištikimybės ir nepaprastos elegancijos. Lietuvoje airių vilkogaudžiai tampa vis populiaresni, nes jie puikiai tinka tiek šeimos gyvenimui, tiek kaip sargai ir kompanionai. Airių vilkogaudis turi ilgą ir garbingą istoriją. Ši veislė buvo žinoma jau senovės Airijoje, kur jie buvo naudojami medžioti vilkus ir didelius žvėris, taip pat saugoti namus ir gyvulius. Airijos legendose ir mituose dažnai minimi šie didingi šunys, kurie buvo laikomi karalių ir kilmingųjų draugais. XVIII amžiuje vilkai Airijoje išnyko, todėl airių vilkogaudžių populiacija sumažėjo, tačiau XIX amžiuje veislė buvo atgaivinta, kryžminant su kitomis didelėmis veislėmis.  

vipetas

Greihaundas (Greyhound)

Greihaundas, taip pat žinomas kaip anglų kurtas, yra viena iš greičiausių ir grakščiausių šunų veislių pasaulyje. Šie šunys išsiskiria savo greičiu, elegancija ir draugišku būdu. Greihaundai turi ilgą ir garbingą istoriją, siekiančią senovės Egipto laikus. Manoma, kad šie šunys buvo gerbiami faraonų ir dažnai vaizduojami senovės Egipto meno kūriniuose. Vėliau greihaundai buvo perkelti į Europą, kur jie tapo populiarūs tarp aristokratų ir buvo naudojami medžioklei. Ši veislė buvo ypač vertinama dėl savo greičio ir gebėjimo sugauti greitą grobį, pvz., kiškius ir stirnas.  

vipetas

Saliukis (Saluki)

Saliukis, dar žinomas kaip persų kurtas, yra viena iš seniausių šunų veislių pasaulyje. Šie šunys išsiskiria savo grakštumu, greičiu ir kilniu būdu. Lietuvoje saliukiai tampa vis populiaresni dėl savo unikalių savybių. Saliukių veislė turi ilgą ir turtingą istoriją, siekiančią senovės Mesopotamijos, Egipto ir Persijos laikus. Šie šunys buvo garbinami ir laikomi šventais gyvūnais, dažnai vaizduojami senovės meno kūriniuose. Saluki buvo naudojami medžioklei dėl savo greičio ir ištvermės, medžiojant gazeles ir kitus greitus žvėris. Veislė buvo labai vertinama ir buvo dažnai dovanojama kaip ypatingas pagarbos ženklas.  

vipetas