Vipeto charakteris
Vipeto charakterį suformavo istorinė šios veislės raida. Nors vipetas – tai darbinis šuo, tačiau niekada nebuvo veisiamas gaujomis, kaip kiti medžiokliniai šunys. Šie šunys dažniausiai būdavo rūmų bei dvarų gyventojai, todėl nebuvo skirti gyventi atšiauriomis lauko sąlygomis ar būti sarginiais šunimis.
Vipetai visuomet gyveno šalia savo šeimininkų
Vipetas nors ir medžiodavo triušus bei linksmindavo savo šeimininkus šunų lenktynėse kaip kiti medžiokliniai šunys, tačiau visuomet gyveno kartu su šeiminku po vienu stogu, mėgaudavosi maisto likučiais nuo vakarienės stalo, bei miegodavo prie židinio ar ant minkštų sofų bei fotelių.
Sėkmingiausi lenktynėse būdavo tie, kurie bėgdavo pas šeimininką
Sėkmingiausi tų laikų vipetai lenktynėse nebėgdavo paskui lurą kaip tai daro šių laikų vipetai, tačiau bėgdavo pas savo šeiminiką mojuojantį audinio skepeta. Tai istoriškai formavo ištikimo, pas šeimininką grįžtančio šuns charakterį. Sėkmingiausi lenktyniniai vipetai buvo labiausiai atsidavę savo šeimininkams.
Dėl šių priežasčių vipetai natūraliai tapo prieraišiais šeimos šunimis, linkusiais labai stipriai prisirišti prie savo šeimininkų bei turinčiais itin gerai išvystytą persekiojimo instinktą ir konkurencingą natūrą.
Vipetas namuose
Namuose vipetai paprastai yra tylūs ir švelnūs šunys, mielai laiką leidžia miegodami ant sofos ar savo minkštuose guoliuose. Jie nepriešiški kitiems gyvūnams ir draugiški svečiams. Jie nėra linkę į destrukciją ir yra labai pakantūs vaikams. Vietoj agresyvios gynybos ar urzgimo vipetas, susidūręs su grėsmę keliančiu ar itin garsiu vaiku, dažniausiu atveju nuo jo pasitrauks ar ieškos kur pasislėpti. Tačiau dėl savo draugiškos ir patiklios natūros vipetai dažniausiai yra niekam tikę sargai. Dažnas vipetas net nelos kažkam svetimam įėjus į namus. Kiekvienas naujas susidūrimas su žmogumi vipetui gali atrodyti kaip galimybė susirasti dar vieną potencialų žaidimų draugą.
Tačiau reikia paminėti, kad vipetai gali būti ir itin baugštūs, svetimais žmonėmis nepasitikintys šunys, besąlygiškai prisirišę prie savo šeimos narių.
Kuo skiriasi patinas nuo kalės?
Kitaip, nei kitose veislėse, patinai yra lengvai auginami namuose ir yra nė kiek ne agresyvesni už kales, priešingai, vipetų patinai dažniausiai yra kur kas jaukesni bei ištikimesni šeiminkui nei kalės. Taip pat, patinai ilgiau mėgaujasi pasikartojančiais žaidimais. Dėl šių priežasčių patinai labiau tinka jaunoms šeimoms su aktyviais vaikais. Patelės yra šiek tiek sudėtingesnio ir labiau nepriklausomo charakterio, tačiau taip pat labai prisirišusios prie šeimininkų. Patinai yra šiek tiek aukštesni, stambesni ir sunkesni už kales.
Vipetų veislynas
Ar įmanoma išmokyti vipetą nelipti ant sofų?
Įmanoma, tačiau reikia nepamiršti, kad lipimas ant sofų yra tarsi įgimta vipeto teisė atsiradusi dar tais laikais, kuomet vipetų veislės šunys karaliavo rūmuose bei dvaruose. Tačiau gera žinia ta, kad vipetai yra išskirtinai švarūs šunys, mažai šeriasi, o dėl trumpo ir slidaus plauko neparneša purvo į namus. Taip pat, kailį ne tik lengva prižiūrėti, tačiau ir palaikyti apsaugotą nuo nepageidaujamų parazitų (pvz: erkių) – todėl šie šunys yra puikūs sofos draugai. Ir visgi, jeigu Jums labai svarbu, kad šuo neliptų ant sofos – ši veislė tikrai ne jums.
Kiek fizinio krūvio reikia vipetui?
Vipetai yra sprinteriai, o ne ilgų nuotolių bėgikai, todėl fizinio krūvio jiems reikia nedaug, tačiau paleisti vipetą palakstyti yra būtina! Tai labai svarbu vipeto sveikatai ir bendrai emocinei būklei. Taip pat, vipetai labai mėgsta ilgus pasivaikščiojimus, o daugelis savininkų juos pasiima kartu į bėgimo treniruotes. Jeigu ieškote kaip iškrauti savo jauną vipetą – žaidimai su kitais šunimis ar lėkštės bei kamuoliuko gaudymas greitai jį išvargins! Prieš įsigydami vipetą būtinai apgalvokite, kaip suteiksite jam šias galimybes – suteiksite bent 4-5 aukštesnio intensyvumo treniruotes per savaitę (pvz: bėgiojimas su kitu šuniu ar bėgimas paskui metamą pagalį, kamuoliuką, lėkštę ar kitus žaislus.) saugioje, aptvertoje teritorijoje.
Daugiau informacijos apie veislę skaitykite instagrame.